הבלוג העיצובי של אסנת קדמי

הפסיכולוגיה של הצבעים

October 27, 2015

 

הצבעים הם חלק בלתי נפרד מחיינו. הם מקיפים אותנו מכל עבר ומהווים חלק בלתי נפרד מההחלטות היומיות שלנו, קטנות וגדולות כאחד - עם איזה צבע בגדים נצא היום מהבית, איזה צבע רהיט נרכוש לחדר הילדים, איזה צבע מצעים נשים במיטה, איזה צבע לק נשים היום ועוד, אינסוף החלטות אשר מושפעות ע"י הצבעים. לצבעים יש גם קיבעונות ואמונות שהנחילה לנו החברה - ורוד זה בנות וכחול זה בנים, חתול שחור מביא מזל רע, ללבוש אדום זה למשוך תשומת לב. ואנחנו פשוט מקבלים את זה, כי ככה זה היה מבחינתנו מאז ומעולם.

 

אנחנו כבר יודעים שצבעים מסויימים יותר אסתטיים, יותר נעימים לנו לעין מאחרים. אבל האם עצרתם לחשוב מה מסתתר מאחורי ה"נעים לנו" הזה? כאשר המוח שלנו קולט צבע מסויים, מתרחש תהליך פסיכולוגי שלם במוחנו - הצבעים מעוררים בנו רגשות, מצבי רוח ותחושות שונות. העובדה כי צבע משפיע על הרגשות שלנו ידועה כבר מזמן. כבר שנים רבות שהנושא נחקר ומיושם בכל הקשור לעיצוב הסביבה שלנו, עם דגש על עיצוב סביבת המגורים. הרי לא במקרה הצבע השולט בחדרי היולדות בבתי החולים הוא בגווני פסטל עדינים, ונדיר שתמצאו קירות מבנים, הן חיצוניים והן פנימיים, שצבועים באדום. 

 

אבל נושא אשר פחות מדובר עליו הוא השפעת הצבעים על הרגלי הרכישה שלנו. אני לא מתכוונת לעובדה שחולצה בצבע שחור תמכר יותר טוב בחנות כי האמונה הרווחת היא ששחור מרזה, אלא על העובדה שבנק אשר ממותג בכחול יהיה פופולרי יותר כי הצבע שלו מעביר מסר של בטחון אצל הצרכנים, ושתעדיפו לרכוש מברשת שיניים של חברה שהלוגו שלה כחול, מאשר של חברה שהלוגו שלה אדום, כי אדום מסמל משהו דחוף ומיידי וגורם לכם לעלייה בלחץ הדם ותחושת לחץ, בעוד כחול מרגיע אתכם ומעביר לכם תחושה של בטחון בחברה ומוצריה.

 

הידע לגבי ההשפעות השונות של הצבעים חשוב לנו כמוכרים/משווקים כדי שנוכל להשתמש בצבעים המתאימים לשיווק אפקטיבי יותר של המוצרים שלנו. אז בואו נכיר כמה מוטיבים עיקריים שמקושרים לצבעים היותר נפוצים:

 

אדום: הצבע האדום הוא הצבע החם והדינמי ביותר. הוא ממריץ, מרגש ומעביר תחושה של תשוקה ועוצמתיות. בגלל זה הוא מקושר לרגש האהבה (דמיינו אל מול עיניכם דוכן של אחד מימי האהבה הפופולריים) וליפסטיק אדום ו/או חולצה אדומה מקושרים למיניות. הצבע האדום גם מעלה לחץ דם ויוצר תחושה של דחיפות, ולכן אוהבים להשתמש בו בשלטי Sale למיניהם. שהלקוח ירגיש שהנה, עוד שנייה הוא מפספס את הזדמנות חייו לרכוש את המוצר בהנחה משמעותית. מומלץ להשתמש בצבע האדום בעיצובים שבאים למשוך תשומת לב כגון הודעה על מכירת חיסול. לא מומלץ להשתמש באדום בעיצובים שאמורים להעביר רוגע ושלווה (כמו כרטיס ביקור של מטפלים הוליסטיים).

 

כתום: צבע מאוזן יותר מהאדום. מצד אחד הוא אנרגטי וקורא לפעולה ועם זאת הוא גם מזמין וחברותי. בישראל מזוהה הצבע הכתום בעיקר עם תפוזים, חברת אורנג' וההתנתקות (גיוון מעניין). משתמשים בכתום כאשר רוצים להעביר מסר של חברות והזמנה. מומלץ לעיצוב אלמנטים שמביעים תנועה ואנרגיה.

 

צהוב: צבע שמשדר אופטימיות ושמחה. נחשב למעורר ומומלץ לעיצוב אלמנטים שקשורים לילדים, עוררות ושמחת חיים. בעייתי מבחינה עיצובית כי הצבע נוטה "להבלע" על רקע לבן או גוונים בהירים אחרים, או "לסנוור" כאשר נמצא על גוון כהה כמו שחור. 

 

ירוק: צבע שמעורר תחושה של טבע, התחדשות ואיזון. מקושר גם לתחושה של למידה ובריאות. מומלץ לשימוש עיצובי כאשר רוצים להעביר רגש של איזון והרמוניה. מומלץ לעיצוב אלמנטים שקשורים לתחומי הבריאות, מדע, טבע ולימודים.

 

כחול: צבע שמעורר תחושה של בטחון, יציבות ומקצועיות. מומלץ לעיצוב אלמנטים שקשורים לעסקי המדע, רפואה, כספים, הייטק והתחום המדיני. מעביר מסר של "אתה יכול לסמוך עלינו". מהווה סוג של צבע נייטרלי וקצת "משעמם" - אפשר להשתמש בגוונים הכהים שלו במקום אלמנטים בשחור ובכך לשמור על הרגשה של מקצועיות, אבל להמנע מרגש שלילי או "חסר חיות" שיכול להתלוות לעיצוב בשחור.

 

סגול: צבע שמעורר תחושה של רוגע ושלווה, מסמל אצולה, כבוד ודמיון. צבעים בהירים של סגול (לוונדר על גווניו) מתחברים לרגש רומנטי ומאוד פופולריים בעיצובים שקשורים בחתונות ובמוצרי וינטג'. כמו כן מהווים גוון פופולרי בעיצוב בגדי בנות (כאלטרנטיבה לורוד). הגוונים הכהים יותר של הסגול נחשבים "חיים" יותר ונמצאים בשימוש באלמנטים שמשדרים מסר של צבעוניות תוך כדי שמירה על תחושה של כבוד. מומלץ לעיצוב אלמנטים שקשורים לתחומי הקוסמטיקה והאומנות.

 

שחור: צבע שמעביר תחושה של כוח, מקצועיות, אלגנטיות ומודרניות. בא לידי ביטוי עיצובי כאשר רוצים להעביר מסר של יוקרה (למשל כרטיס ביקור של חברות בעלות מוניטין גבוה). מומלץ לעיצוב אלמנטים בתחום הפיננסי ובתחום האופנה. בזמן שימוש בצבע השחור חשוב לשים לב למינונים שלו - יותר מדי שחור יכול להתפרש כחוסר חיות ועיצוב "משעמם" או "קודר" מדי. על מנת לנטרל את הרגשות השליליים שיכולים להתלוות לעיצוב בצבע, חשוב לשים לב שהשילוב של השחור עם צבעים נוספים ישלים את התחושה שברצונכם להשיג - לדוגמה, שילוב של נגיעות גוון מוזהב בעיצוב לוגו שחור (מומלץ לתחושת יוקרה), או יצירת קונטרסט חזק עם לבן (לדוגמה, כרטיס ביקור שהוא רק לבן ושחור, בלי ערבוב של צבעים נוספים).

 

עכשיו חזרו והתבוננו בלוגו שלכם, בכרטיס הביקור, בעיצוב האתר - האם הצבעים שלכם משדרים את המסר אותו אתם מעוניינים להעביר?

 

 

 

Please reload