הבלוג העיצובי של אסנת קדמי

על חשיבותה של השפה הגרפית

November 21, 2015

 

 

בשעה טובה, אחרי תקופה ארוכה של חלומות, תכנונים, בדיקות וארגונים, אתם מוכנים לפתוח את העסק שלכם. חסר לכם רק לוגו כדי להתחיל להריץ את העניינים. אתם פונים למעצב/ת גרפי/ת ומבקשים הצעת מחיר ללוגו, ופתאום מתחילים לדבר אתכם על שפה גרפית ונוקבים בסכומים הרבה יותר גבוהים ממה שתכננתם להוציא. אתם מוצאים את עצמכם שואלים "אבל רגע? מה? למה? רק רציתי עיצוב לוגו, מה הקשר עכשיו לשפה, צבעים, פונטים?"

 

ברוכים הבאים לעולם השיווק. עולם עמוס בניואנסים, קטנים כגדולים, אשר יכולים להשפיע באופן ישיר ומשמעותי ביותר על העסק שלכם. ישנם משתנים רבים אשר חשוב לקחת בחשבון בעת שיווק עסק, כאשר אחד מעמודי התווך של שיווק טוב הינו מושג שבוודאי יצא לכם כבר לשמוע - מיתוג

 

המיתוג הינו למעשה התהליך בו אתם נותנים שם ופנים לעסק שלכם. אולם, בניגוד למה שחלק מבעלי העסקים חושבים, מיתוג אינו מתחיל ומסתיים בלוגו. בגדול, אפשר לחלק את תהליך המיתוג לשלושה שלבים עיקריים: השלב הראשון חייב להיות מיקוד המסר של העסק - מהו המוצר שאתם מציעים, מיהו קהל היעד שלכם, מהי מטרתו של העסק מבחינתכם ובשביל הלקוחות שלכם. בשלב השני תבחרו את השם שלו, כאשר הוא משקף את התשובות לשאלות ששאלתם את עצמכם בשלב הקודם. עתה, לאחר שמיפיתם את המסר של העסק שלכם, ובחרתם את שמו, הגיעה השעה ליצור את השפה הגרפית שלו

 

אז מהי אותה שפה גרפית?

השפה הגרפית הינה למעשה נראות אחידה של כלל סממני ההיכר של העסק שלכם, הן לדפוס והן לאינטרנט. שפה זו כוללת בתוכה לוגו קבוע, טיפוגרפיה נבחרת, פלטת צבעים מוגדרת וקבועה ואלמנטים ויזואליים בעלי חזות אחידה. או בלשון פשוטה - בכל המוצרים שלכם מאותו רגע, אתם תשתמשו באותו לוגו, אותו סוג כתב, אותם צבעים ואותו סגנון איורים נלווים. אין זה אומר שכל המוצרים שתוציאו מרגע זה והילך יהיו זהים לחלוטין. הכוונה היא שאותם אלמנטים יהיו מאותה משפחה, יזכירו זה את זה. כל אחד מהם עדיין יעמוד בפני עצמו ויראה שונה, אבל כולם יעבירו את אותה תחושה וניתן יהיה לזהות אותם כשייכים לאותו קו עיצובי.

 

בזכות העקביות של השפה הגרפית, קהל היעד שלכם לומד לזהות אתכם ויזהה פרסום שלכם בכל מקום שיופיע. קחו לדוגמה את השפה הגרפית של אורנג' - השימוש בשילובים של שחור וכתום, עם הפונט המוכר, סגנון ייחודי של תמונות שהם משתמשים בפרסומים שלהם. אפילו כאשר הלוגו או השם של החברה לא מופיעים בפרסום, עדיין אפשר לדעת שזה הם. כאשר כל פרסום נראה אחרת, נוצר בלבול בקרב קהל היעד ותחושה זו מונעת את ההטמעה של המותג בתודעה שלהם. לעומת זאת, כאשר השפה הגרפית שלכם עקבית, וקהל היעד שלכם מזהה בזכות כך את הפרסומים שלכם יותר פעמים, המותג שלכם, וערכיו, נטמעים בתודעה שלו. המותג שלכם הופך להיות משהו מוכר ובטוח, משהו שהם יכולים לזהות בקלות. זה מעניק להם תחושת יציבות פנימית אשר מושלכת על העסק שלכם.

 

השורה התחתונה - השפה הגרפית של העסק שלכם צריכה להיות ייחודית אליו, לבדל אותו מהמתחרים שלו, לאפיין אותו, לנבוע ישירות מהמסר שלו ולדבר אל קהל היעד שברצונכם למשוך אליו. ואם נחזור שניה לנקודה שבה התחלנו - אותו לוגו מדובר שבאתם לחפש אצל המעצב הגרפי הינו למעשה חלק אינטגרלי מבניית השפה הגרפית וצומח ממנה. גם אם כבר יש לכם לוגו, אל תוותרו על השפה הגרפית לעסק שלכם. עדיין אפשר לבנות שפה גרפית אשר יוצאת ממנו. זה אף פעם לא מאוחר לעצור ולאפס את הדברים, לפני שלוקחים קפיצה גדולה קדימה. 

 

Please reload